Blog
 Çeviklik Nasıl Sağlanır?

Senem Kılıç'ın kaleminden | Senem Kılıç, 04-Nis-2022 tarihinde paylaştı.

Çeviklik Nasıl Sağlanır?


Günümüzde iş ve sosyal yaşam koşullarımızın sürekli değişkenlik gösterdiği yeni normal VUCA’da önemli bir kavram öne çıkıyor. Çeviklik. Hız, esneklik ve doğru aksiyonun birleşimini kapsayan çeviklik, hızla büyüyen bu baş döndürücü değişime uyum sağlayabilmemizin tanımı. İnsanlığın ayakta kalma ve var oluşunu günümüze kadar sürdürebilmesinin başarı sırrında da aslında bu hızlı adaptasyon yer alıyor. 

Biyolojik mekanizmanın bize gün içinde yaşattığı fiziksel ve duygusal durumumuz, bunun yansımasıyla ruh halimizin nasıl bir insan olacağımıza yön verdiği kritik değeri birleştiğinde çevresel faktörlerden ne kadar çok etkilenebileceğimiz gerçeği karşımıza çıkıyor. Biz aslında, çevrenin değişken durumuna uyum sağlamaya çalışırken türlü türlü halleri yaşayan bir türüz. 

Şirketlerin bugüne kadar iyi planlanmış tedarik zincirleri, iyi yönetilen süreçleri, performans sonuçları sürekli ölçülen iş çıktıları yerini tanımı sürekli değişen bir iş modeline bıraktı. Eldeki başarısı kanıtlanmış örüntüler yerine rastgeleliği ve çok seçenekliliği konuşuyoruz. 

Bu esnekliğe uyum sağlamamız kimileri için kolay olabilecekken kimileri için belki son sancılı olacak. Uyum sağlayamayanların ise iş ve sosyal yaşamlarında belki radikal kararlar alması gerekecek. 

Karşımıza çıkan kavramlara kısaca dönüp tekrar bakacak olursak, seçenekler, rastgelelik, hız, esneklik, uyum, sürekli değişim öne çıkıyor. 

Peki bunların hepsiyle başa çıkabilmek için gerekli olan çeviklik nasıl sağlanır? 


◦ Bakış açınızın değişmesi gerektiğini kabullenmek 

◦ Çevremizde esneklik konusunda bizden daha başarılı olan kişilerle yeni hareket alanımızı güçlendirmek 

◦ Değişim gerektiren bir davranış ortamında daha fazla takım çalışması ile hareket etmeye özen göstermek 

◦ Karşımıza çıkan durumlar, farklı bir biçimde görünse de geçmişte benzerlik sergileyen bir içerikle tekrarlanıyor olabilir. Kurumsal hafızamıza başvurmak. 

◦ Sürekli öğrenmek için var olan beynimizi sürekli öğrenmeyle meşgul etmek 

◦ Deneyim ve yeniliği sentezleyebilmek. Ortaya çıkan sonuç, çok seçenekten sadece birisi olabilir. Seçenek üretmeye devam etmek. 

◦ Seçeneklerin etrafımızda farklı deneyimleri ve bilgisi olan insanlar tarafından değerlendirilebileceği paylaşım ortamlarına katılmak 

◦ An’da kalabilmeyi başarmak ve sürekli gözlem yapmaya devam etmek. Gözlem yapan bilincimizin sürekli uyanık kalmasına çok ihtiyacımız var 

◦ Beden sağlığımız bu hızlı değişim için bizi yarı yolda bırakmamalı 

◦ Duygusal farkındalığımız bize nerede nasıl tavır alabileceğimizin uyarısını veriyor 

◦ Ruhsal doyum, umut, inanmak ve devam etmek için çok kritik önemde 

◦ İnsanın her şeye rağmen kendisine en çok değeri vermesine koşulsuz ihtiyacı var 

Bakalım insanoğlu kendi gerçekliğini ararken daha neleri keşfedecek? 

PDF Görüntüle