Blog
İş fikri mi arıyorsunuz? O zaman bunlara dikkat...

Senem Kılıç'ın kaleminden | Senem Kılıç, 05-Tem-2018 tarihinde paylaştı.

İş fikri mi arıyorsunuz? O zaman bunlara dikkat...

Günümüz dünyasının en fazla yükselen trendlerinden biri girişimcilik. Özellikle Y kuşağı kendisinden önceki nesillere göre bu konuda çok daha gözü kara ve atılgan. Ancak girişimcilik sanılanın aksine hiç de yan gelip yatma yeri değil ve her girişimci adayının mutlaka uyması gereken belli kurallar var. Girişimciliğin en önemli adımı ise iş fikrini oluşturmak. Burada iş fikrimizi oluştururken dikkate almanız gereken belli önerileri sizin için sıraladık. Aşağıdaki öneriler fikir oluşturma aşamasında oldukça işinize yarayacaktır.

Becerilerinizi Kullanın

Bir insanın elindeki en büyük hazinesi zaman içinde edindiği beceriler ve deneyimlerdir. Bu beceriler deneyimler içgüdüsel bir şekilde insanı iş fikri oluştururken yönlendirir. Bu yadsınamaz bir olgudur. Bir gemi kaynakçısının tersanede küçük çaplı bir işletme kurması ya da basit yöntemlerle yüzen dubalar üretmesi ve pazarlaması olağan bir gelişmedir. Başka birçok insanda da aynı becerilerin olması ve dolayısıyla çok güçlü bir rekabet olması da gayet doğal ve kaçınılmazdır. Bu alanlarda insanların tutunabilmesi için ya hizmeti en ucuza vermesi ya da kendine özgü bir tarzla hizmeti sunması gerekir. Örneğin beceriniz aşçılıksa ev yemekleri veren sıradan bir lokanta kurmanız çok basittir ama girdiğiniz alan yüksek olasılıkla birileri tarafından çoktan tutulmuştur ve ayakta kalabilmeniz için var olan pazardaki müşteriyi tabiri caizse çalmanız gerekir. Bu da oldukça zordur. Ancak farklı bir ürünle pazara giriyorsanız, mesela İspanyol tapası, muhtemelen tek olacağınız için kıyasıya rekabetten de uzak durmuş olacaksınızdır.

Girişim sıfırdan fikir üretmek değildir

Girişimcilik dediğimizde bir çok insanın aklına hiç üretilmemiş bir fikir üretmek gelir ancak girişiminiz yeni fikirlerden oluşmak zorunda değildir. Zaten sıfırdan fikir üretmek yalnız ülkemizde değil Avrupa'da da oldukça az rastlanılan bir girişim türüdür. Her yeni yirmi girişimciden sadece biri sıfırdan oluşturulan bir fikirle girişimciliğe atılır. Bunun da yarısı Amerika’dan çıkar. Burada da önemli olan sıfırdan fikir üretmek değil, eldeki fikirleri geliştirmek ve farklılaştırmaktır.

Yaratıcılığınızı çalıştırın

Bir iş fikri oluştururken düşünmenizi sağlayacak eylemlerde bulunun. Mesela bisiklete binin, kitap okuyun, küçük notlar tutun. Sizi rahatlatarak yavaş düşünmenize neden olan aidiyet hissettiğiniz ortamların dışına çıkın ve yeniliklerle tanışın. Hobilerinize daha fazla vakit ayırın. Kendinize vakit ayırın, düşüncelerinize odaklanın.

İlhamlarınızı ciddiye alın ve realiteye dönüştürün

Size ilham veren şeyleri dikkate alın ve kullanın. Bir faydası olmaz veya vakit kaybı diye düşünmeyin. İş fikriniz hiç olmadık anda gelebilir.

Her problem bir fikir barındırır

Gündelik hayatta sizi veya çevrenizdekileri etkileyen problemleri gözlemleyin. Unutmayın hayatımızdaki problemlerimizi kendimiz çözemiyorsak, çözülmesi karşılığında hizmet veya ürün alırız. Bu da aslında her problemin bir iş fikrini bünyesinde barındırdığını gösterir. Çok basit bir sorun için çok basit bir fikir bile size başarıyı getirecek girişimin başlangıcı olabilir

Araştırın ve başarılı iş fikirlerinden faydalanın

Fikrinizi oluştururken bugüne dek ilgi duymadığınız ve üstünde durmadığınız sektörleri taramada fayda vardır. Dünyada ve farklı sektörlerde kendi amacınıza uygun kullanabileceğiniz birçok başarılı iş fikrine rastlamanız kaçınılmazdır. Franchise için ciddi ücretler ödeyebilirsiniz

Pazarlardaki boşlukları kollayın

Eğer belli bir sektör hakkında uzmanlığınız ve tecrübeniz varsa, bugüne dek kimsenin keşfetmediği uygun pazar boşluklarını ve fırsatlarını da bulabilirsiniz. Bu boşlukları kullanmak size avantaj kazandıracaktır

Eski fikirler yeni kapılar açar

Yeni fikirler ararken elinizdeki fikrinize ya da yapmakta olduğunuz işe orada değillermiş gibi davranmayın. Bulacağınız zekice bir pazarlama tekniği ve önünüze çıkan bir fırsat fikrinizi ya da işinizi çok ileriye taşıyabilir.

Her teknik buluş binlerce yeni iş fikri demektir

Sadece bir teknolojik gelişme bile pazarlamadan yan üretimlere ve uygulamalara çok sayıda işi de beraberinde getirir. Bu yüzden teknik gelişmeleri iyi takip etmek ve onunla birlikte doğabilecek sektörleri tahmin etmek size mükemmel fırsatlar sunacaktır.

Yeni eğilimleri takip edin

Pazarlar ve müşteri eğilimleri sürekli bir devinim ve değişim halindedir. Bu devinim ve dönüşümler pazarda var olanlar için tehlike arz edebileceği gibi pazara yeni girmek isteyen girişimcilere de imkânlar sunar. Her imkân da yeni bir iş fikrinin pazara girmesini sağlar. Bu pazara girenin sizin olmamanız için hiç bir neden yok.

Taklit etmeyin

Ülkemizde belki de en yaygın şirket kurma biçimidir. Yapılan bir girişimin başarılı olduğunu görerek aynı yerde, aynı tipte, benzer hizmetler veren çok sayıda şirket görmek oldukça alışılmış bir durumdur. Oysa her işletme kendi içinde bir dinamiğe sahiptir. Bir başkasının yaptığını taklit ederek rakipleri geçmek pek de mümkün değildir. Bunun için yapılan işe ve hizmete mutlaka yenilik getirmeli, bir iş fikri hayata geçirirken yenilikçi tarafı mutlaka ön plana çıkarılmalısınız.

Sınırlarınızı çizin

Hayatın her alanında olduğu gibi iş fikrinizi oluştururken de yapabileceklerinizin ve yapamayacaklarınızın sınırlarını iyi belirlemeniz gerekir. Cebinizdeki 10 bin TL ile 100 bin TL'lik iş kurmaya kalkarsanız işinizde kar etseniz bile sürdürülebilir olmaktan çıkacaktır. Kendi yabancı diliniz yoksa ve bunun için bir çalışan istihdam edemeyecekseniz ya da dışardan hizmet alamayacaksanız yurt dışına ürün satmak için girişimde bulunmak muhtemelen fiyasko ile sonuçlanacaktır. O yüzden kendinizi tartın ve imkânlarınız ile yapabilecekleriniz üzerine fikrinizi oluşturun.

Fikrinizi test edin

Elinizde mevcut bir fikriniz varsa onun doğru fikir olup olmadığını mutlaka test edin. İnternet sitelerinde rahatlıkla arayıp bulacağınız testler iş fikrinizin sizin açınızdan olumlu ya da olumsuz olduğunu net bir şekilde gösterecektir.

PDF Görüntüle