Blog
3 ayda 100 milyon insan

Virainsider | Vira Akademi, 24-Eyl-2018 tarihinde paylaştı.

3 ayda 100 milyon insan

WeAreSocial ve Hootsuite’in raporuna göre sosyal medya kullanıcılarının sayısı hızla artmaya devam ediyor. 2018'in ilk çeyreğine göre hazırlanan raporda 2018'in ilk 3 ayında sosyal medya kullanmaya adım atan insan sayısı Tükiye nüfusundan fazla. Tam 100 milyon. Böylece rakam 3.3 milyara ulaşmış durumda.

İnternet kullanıcılarının sayısı Ocak ayından Mart ayına dek 276 milyon artarak 4.087 milyara çıktı.Günümüzde dünyanın farklı ülkelerinde 5 milyar kişi mobil cihaz kullanıyor ve her 10 kişiden 6’sı akıllı telefon sahibi. Mobil kullanıcıların sayısı Mart ayına kadar geçen 12 ayda %2 artış gösterdi.

Mobil cihaz kullanımı artmaya devam ederken, mobilden sosyal medya kullanımı da artıyor. 2018’in ilk çeyreğinde 289 milyon kişi sosyal medyaya mobil cihazlar üzerinden bağlandı. %14’lük bu artış, mobil sosyal medya kullanıcılarının 2018’in ikinci çeyreğine yaklaşırken 3 milyar sınırını aşarak, 3.087 milyara ulaştığını gösteriyor.

Mart ayı sonuna kadar geçen 12 aylık süreçte 390 milyon yeni kullanıcı sosyal medya platformlarına üye oldu.

Bu, her gün 1 milyondan fazla insanın; saniyede 12.4 yeni kullanıcının sosyal medya ağlarına ilk kez üye olduğu anlamına geliyor.

Raporda, Cambridge Analytica skandalının Facebook’un genel kullanıcı rakamını etkilemediği de görülüyor. Facebook’un sahibi olduğu reklamcılık aracı 2018’in başından bu yana aylık aktif kullanıcı sayısında 3.2’lik büyüme kaydettiklerini, Mart ayı sonunda platformda 2.234 milyar global kullanıcı olduğunu açıkladı. Yani son 3 ayda 67 milyon kişi Facebook kullanmaya başladı.

Türkiye, 52 milyon aktif Facebook kullanıcısıyla 9. sırada yer alıyor.

Facebook da resmen duyurdu

Gençlerin Facebook’tan uzaklaştığı uzun süredir bilinen bir gerçekti ancak platform tarafından verilen bilgiler de ilk kez bu söylemi destekliyor. Veriye göre, 2018’in ilk 3 ayında 13-17 yaş grubundan 6 milyon Facebook kullanıcısı platformda yer almayı bıraktı.

Ancak gençlerdeki bu düşüşe rağmen Facebook, geçtiğimiz 3 ay içinde 45 yaş ve üzeri 17 milyon, 65 ve üzeri 3 milyon yeni kullanıcı kazandı. Platformun aktif kullanıcılarının yaşı ise 30 altı.

En çok beğenilenler

Cristiano Ronaldo’nun Facebook sayfası 120 milyon hayranla en çok beğenilen sayfa. Ronaldo’nun takımı Real Madrid 107 milyon sayfa beğenisiyle 2. sırada. Shakira, FC Barcelona ve Vin Diesel sayfalarıysa 100 milyon beğeniye sahip. En iyi 20 listesinin geri kalanında spor, müzik ve filmler yer alıyor.
Kadınların “beğen” butonuna basma olasılığı erkeklerden daha fazla. Tipik bir kadın Facebook kullanıcısı ayda 13 içerik beğeniyor. Erkeklerde ise bu rakam 9. Kadınlar, yine ayda 7 yorumla platformdaki içeriklere katkıda bulunmayı daha çok seviyor. Erkekler, 4 yorumda kalıyor.

Etkileşimde düşüş yaşanıyor

Platformdaki etkileşim 2018’in ilk 3 ayında %3 düştü. Facebook etkileşimi “hayran kitlesi” bazında 2017’de %4.20’yken, bu yılın ilk çeyreğinde 4.08 oldu.
Sosyal medya analiz firması Locowise’ın raporda yer alan bilgilerine göre, Facebook erişimi daha da hızlı düşüyor. Ortalama sayfa erişimi 2017’deki 10.7’lik orana göre %17’lik bir düşüşle 8.9’a geriledi.
Global sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısı
Facebook, aylık aktif kullanıcı sayısında liderliğini koruyor. Onu, YouTube ve WhatsApp takip ediyor.

Instagram kullanıcı sayısı

Son birkaç ayda bu rakama ulaşamasa da elit “1 milyar kulübü”nün yeni üyesi Instagram olabilir. Facebook’un sahibi olduğu platform, Mart ayı itibarıyla 813 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip ve geçen yıl aynı döneme göre %35’lik artış yakaladı.
Instagram kullanıcılarının büyük kısmını kadınlar oluşturuyor ve platformun kullanıcıları diğer sosyal ağlara oranla gençlerden oluşuyor. Platform kullanıcılarının yaş ortalaması 27-28.

Hindistanlı Instagram kullanıcılarının sayısı daha hızlı artıyor. Platforma son 3 ayda Hindistan’dan 7 milyon kullanıcı katıldı.
Selena Gomez, 135 milyon takipçiyle Instagram’daki en popüler hesap olmayı sürdürüyor. Gomez’i 123 milyonla Cristiano Ronaldo takip ediyor. National Geographic ve Nike da bu listede göze çarpan markalar arasında yer alıyor.

Twitter’da neler oluyor?

Twitter kullanıcılarının büyük çoğunluğunu (%52.7) erkekler oluşturuyor. Platformun aktif kullanıcı tabanında yer alan kadınların oranı %42.8.
Kullanıcıların %61‘i 30 yaş üstü kişilerden oluşuyor. Platformda bulunan her 5 kullanıcısından 1’i Amerikalı. 2. sıradaki Japonya, Amerika’yı takip ediyor. Yaklaşık 51 milyon Twitter kullanıcısı Japonya’dan platformu kullanıyor.
Twitter, Android kullanıcılarından ziyade iOS kullanıcıları (%43) tarafından daha çok tercih ediliyor. Platform, Facebook’tan daha fazla dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanıcısına sahip. Kullanıcıların %17’si bu cihazlar üzerinden Twitter’a bağlanıyor. Facebook için ise bu oran %9. Twitter’ın kullanıcı tabanı diğer platformlara göre daha dar olsa da pop müzik sanatçısı Katty Perry 109 milyon takipçiyle 1. sırada yer alıyor. Perry’yi 106 milyon takipçiyle Justin Bieber ve 102 milyon takipçiyle Barack Obama izliyor.

Peki YouTube ne durumda?
YouTube’a her gün 576 bin saat değerinde video yükleniyor.
Trafiğin % 70’i mobilden geliyor.
YouTube kullanıcıları yılda 46.000 yıl değerinde içerik tüketiyor.

                                                                     Kaynak: dijilopedi.com

PDF Görüntüle