Blog
Beyaz yakalının hobi çıkmazı

Virainsider | Çağıl Alkaç, 15-Oca-2020 tarihinde paylaştı.

Beyaz yakalının hobi çıkmazı

Alarmın odada yankılandığı sıradan sabahlarda, alarmı 5 dakika daha ertelesem  mi  diye düşünen beyaz yakalı bu yazı tam sana göre.

Bu sabah da onca zamandır kafanda uçuşan hayaller ve fikirlerle, belki de sadece biraz daha fazla uyumanın hayalini kurarken işe gittin, çalışmaya başladın bile.

Peki bu hayat böyle mi gidecek? Bu soruyu hem kendinle ,hem de öğle yemeklerinde iş arkadaşlarınla kim bilir kaç kere konuştun.

Bunları konuşurken halinden çok memnun olan, “Ne güzel işimiz, maaşımız, sigortamız var, başka neye ihtiyacımız olsun ki” diyenler çıkacak elbet, ama sen zaten şükretmeyi öğrendin, merak ettiğin şey ise  hayatının bundan sonrasının nasıl olacağı.

İnsan bir kere bu sorgulamaya girdiğinde işten geriye kalan zamanların kıymetini , doğru şekilde doldurmaya başladığında  biliyor.

Herkes yazıp çizip, ya da sadece düşünüp işten arta kalan zamanda  hayatını doğru şekilde doldurmaya çalışıyor. Biliyor ki eğer bunu yapmazsa, o alarmın bir sonraki çalışına kadar geçen zamanda sıradanlığın girdabına girecek.

Çoğu zaman bu girdaba girmemek için, sana yaşadığını hissettirecek en iyi şey ise  bir “Hobi bulmak” oluyor.

“Bir şeyler yapmam lazım” düşüncesiyle ev-iş-aile , döngüsünden sıyrılmak, kendine hem içeriden hem dışarıdan bakmak için yapabileceğin en iyi şey bir hobi edinmek gibi gözüküyor. Zira öyle de…

Araştırmalar gösteriyor ki, hobi sahibi olan kişilerin iş verimliliği %15 ile %30 oranında artıyor. 

İşten kalan zamanda ev-aile gibi sorumluluk alanlarının dışına çıkıp hobisini gerçekleştiren kişiler , hem iş yerinde hem ailesi ile iletişiminin güçlendiğini ifade ediyor.

Hobi sahibi olmak , rutinin dışında düşünmek ve kendine, çevrene, hayatına dışarıdan bakmak için bir araç oluyor.

Peki hali hazırda bir hobi bulamadıysanız, ne yapmanız gerekiyor?

İşte burda da popüler  olanla, gerçekten yapmak istediklerin arasındaki ayrımın farkına iyi varmak gerekiyor.

Özellikle mesaili çalışanları hedef alan, yeni  yeni  hobiler duymaya başlıyoruz. Dönem dönem “o” hobiyi yapmak, sizi daha “cool” gösterebiliyor.

Zumba, yoga, pilates, seramik, resim, mozaik, sulukent, balık tutmak,av, dalış, yelken, koşu, fitness, el işleri, doğa yürüyüşü,kitap okumak,surf,takı tasarım, stranç, müzik aleti çalmak… bu liste böylece uzayıp gider.  Hobi bulmaya hevesli beyaz yaka, bazen arkadaşlarının gazıyla, bazen sosyal medyada gördüğü reklamın çekiciliğine kapılıp demeneye başlıyor.

İşte belki de kişinin kendini tanımasını gerektiren  en önemli noktalardan biri burada devreye giriyor. Bir hobim olsun diye bir şeylere çabalamak mı, yoksa gerçekten işten geriye kalan zamanlarını en keyifli şekilde dolduracağın bir aktivite bulmak mı?

‘-Mış gibi yapmakla, severek yapmak arasındaki ince çizginin üzerinde yürürken , kendini doğru şekilde ifade edecek, hayatına farklı bakış açısı katacak o hobiyi bulmak zaman alabiliyor.

Tüm öğretiler  hayatta “kendini bilmek”den bahsederken konu hobiye gelince de farklı olmuyor. Yoksa fitness salonuna yazılıp bir hafta düzenli gitmeye başladıktan sonra gitmemek için bahaneler bulmak, seramik kursunda iki bardak yapıp, “ben anladım mantığını, ama çok meşakkatliymiş” diyip kenara koymanın ötesine geçmiyor.

Öte yandan, size uygun hobiyi bulmak, hayatınızda hiç ummadığınız kapıları açıp , bilmediğiniz yönlerinizi, yeteneklerinizi keşfetmenize vesile olur.

 İş hayatında, işe alımlarda hobiniz sizi diğerlerinden öne çıkartabilir. Herkes kariyeri için bir şeyler yapıyor , özellikle yeni nesil iş yaşamında “ yaratıcılık” , “ esneklik” , “ dirençli olma” gibi kişisel özellikler ön plana çıkmaya başladı. O nedenle hobiniz iş yerinde, aldığınız eğitimlerden ve iş tecrübelerinizden daha fazla şey anlatıp, sizi öne çıkartabilir.

Türkiye’de ve Dünya’da tüm başarılı CEO’ların hobileri var. Eski Amerikan Başkanı George W. Bush resim , Virgin Group sahibi Richard Branson stranç, Yahoo CEO’su Marissa Mayer yemek yapma, Oracle CEO’su Charlie Rose yelken, Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız resim, DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş seslendirme, HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar tiyatro, Boyner Holding sahibi Cem Boyner balık tutma gibi hobilere sahip  CEO’lardan bazıları

O zaman belki de “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyle” atasözünü şöyle değiştirebiliriz:

 “Bana hobini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.”

PDF Görüntüle