Blog
Eski Teknoloji İşe Alımda Dezavantaj

Virainsider | Viraakademi, 05-Tem-2018 tarihinde paylaştı.

Eski Teknoloji İşe Alımda Dezavantaj

Harvard Business Analitik'in yayınladığı rapora göre eski moda IT sistemleri ve araçları kullanan işe alım uzmanları,yeni yetenekleri yakalama noktasında rakiplerini yakalayamıyor ve rekabet dışı kalıyor. 1250 işe alım yöneticisi ve danışman arasında yapılan ankette, katılımcıların %51′i iş süreçlerinde eski teknoloji kullanmanın yeni yeteneklere ulaşma noktasında kendilerine cevap veremediğni ve tatmin etmediğini belirtiyor.

Harvard Business Analitik'in son yayınlanan raporu işe alım ve teknoloji arasındaki bağı da ortaya koyuyor. Rapora göre,katılımcılar, yeni veri ve bilgilere erişim sağlamanın; çalışan bağlılığını artırmak, yeni yetenekleri çekmek ve güçlü bir işgücü yapısı oluşturmak açısından gerekli olduğu konusunda fikir birlikteliğinde. Katılımcıların %63′ü kritik verilere daha fazla erişim hakkı istediklerini belirtirken, %50′si kullanacağı teknolojiyi kendisi seçmek, %45′i de kullanacağı yazılımların seçim ve kurulumunda etkin rol almak istediğini ifade etmekte.

Engelleri aşmak gerekiyor

Katılımcılara göre ayrıca iş birliği yapmak ve bağlantı kurmak için teknolojiyi kullanmanın önünde bazı belirgin bariyerler bulunuyor. Bu bariyerleri ise şu şekilde açıklıyorlar: Çalışanlara teknoloji eğitimi vermemek, yanlış araçlar kullanmak, bütçe, kaynak ve IT desteği sorunu.

Günümüzde bir iş alanı ya da pozisyonu yok ki, teknolojden etkilenmesin.  İşe alımdan, self servis faydalara erişime, takım çalışmasından, bilgi yönetimi ve eğitim konularına kadar teknoloji faktörü yarattığı avantajlar açısından oldukça önemli ve gerekli. Üstelik teknoloji ilerledikçe, bu işlevler de şirketlerin daha verimli ve uyumlu çalışmasını sağlamakta etkisini artırıyor.

Eski teknoloji rekabette dezavantaj

Yakın zamanlarda yapılan  bir Paychex Araştırmasına göre ise işverenlerin, teknoloji araçlarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve iş süreçlerinde daha fazla fayda sağlamak için çalışanlarına yeni teknolojileri öğrenme ve kullanma noktasında destek olmaları artık şart. Teknolojisini güncellemeyen şirketler yeni yetenekleri kaçırıyor ve rekabet dünyasında yer alamıyor. Bu da aynı zamanda teknolojiden uzaklaşma sürecini de pekiştirerek artırıyor.

Güvenliğe dikkat

Diğer taraftan çalışanların hatrı sayılır bir kısmı işte kendi telefonlarını, dizüstü bilgisayarlarını ve ya tabletlerini kullanıyorlar. Bu nedenle onlara işlerini nasıl yaptıkları konusunda teknolojik seçenekler sağlamak katılımı teşvik ediyor. Bu noktada ise ortaya çıkabilecek bir tehlike mevcut. Şahsi cihazlarını kullanan,yazılım ve teknoloji konusunda bilgi sahibi çalışanlar demek, söz konusu şirkette siber ihlal riskinin de artması anlamına geliyor. Bundan dolayı, artık işverenlerin işyerlerini hem harici hem de dahili siber saldırılardan korumak ve özel bilgileri güvence altına almak için siber politikalar oluşturmaları gerekiyor.

PDF Görüntüle