Blog
İlaç sanayinin koronavirüsle sınavı

Virainsider | Vira Akademi, 09-Mar-2020 tarihinde paylaştı.

İlaç sanayinin koronavirüsle sınavı

Yeni yapılan bir araştırmada, piyasada mevcut birkaç antiviral ilacın yeni koronavirüsü tedavi etme amacıyla kullanılabileceği gösterildi.

 
3 Mart 2020 itibariyle, SARS-CoV-2 virüsünden ölen sayısı 3,117, enfeksiyon sayısı 90,937 olarak tespit edildi. İyileşen kişi sayısı ise 48,017 ile 50 bine yaklaşmış durumda. Bu enfeksiyonun henüz bilinen bir tedavisi olmamakla beraber, doktorlar ve sağlık personelleri enfeksiyonun etkilerini hafifletecek ilaçlar kullanarak, insanları iyileştirmeye çalışıyor. Sağlıklı insanlarda bağışıklık sistemi, tüm gücüyle virüslerle savaşırken, özellikle yaşlılar,kalp,hipertansiyon, diyabet,solunum sistemi hastalıkları virüs daha fazla can alıyor. Özellikle bu gibi durumlarda erken teşhis, büyük önem arz ediyor. 

Avrupa’dan bilim insanları geniş spektrumlu antiviral ilaçları yeniden gözden geçirerek, coronavirüsü tedavi etmeyi umut ediyor. Trondheim, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Doç. Dr. Denis Kainov, yeni araştırmanın kıdemli yazarıdır. Sonuçlar Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Dergisi’nde(International Journal of Infectious Diseases) yayınlandı. 

İlaçlar yeniden yapılandırılıyor

 Kainov ve arkadaşları insanlarda kullanımı onaylı(güvenli) 119 geniş spektrumlu antiviral ajanı yeniden gözden geçirdi. Geniş spektrumlu antiviral ajanlar(BSAAs) birden çok virüs ailesini hedef alan ilaçlardır. Bilim insanlarının geniş spektrumlu antiviral ilaçlar kullanmasının nedeni, farklı virüslerin aynı yolları ve konak faktörlerini kullanarak çoğalmaları ve yayılmaları prensibine dayanıyor. İşte bu nedenle aynı ilacın farklı virüslere de etki etmesi olasılık dahilinde görünüyor. Araştırmada Kainov ve takımı mevcut ilaçların, yeni virüslere karşı savaşta kullanılmasının avantajlarına da değiniyor. Kimyasal sentez basamakları, üretim prosesleri, güvenirlikleri ve hayvan modellerinde farmakokinetik özelliklerinin bilinmesi ve klinik fazda denenmeleri nedeniyle, mevcut ilaçların işe yararsa pek çok avantaj sağlayacaktır.  “İlaçların yeniden yapılandırılması, başlangıçta amaçlanandan başka hastalıkları hedefleyerek mevcut bir ilaçtan ek değer üretmek için kullanılan bir stratejidir,” diyor Denis Kainov. Araştırmacılar bu sayede daha kısa zamanda ve daha ucuza mevcut ilaçlarla COVID-19’u tedavi etme fırsatı olacağını düşünüyorlar. 
119’dan birkaça düştü

Araştırmacılar 119 antiviral ilacı tedavi etme ve enfeksiyonu engelleme açısından birkaç ilaca kadar düşürdü. “Örneğin, chloroquine ve remdesivir in vitroda ,2019-nCOV virüs enfeksiyonunu etkili bir şekilde inhibe(durduruyor) ediyor,” diyor araştırmacılar. Bilim insanları ayrıca aşağıdaki ilaçların COVID-19 tedavisinde, yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

PDF Görüntüle