Blog
İnsan Kaynakları ve Dijital Dönüşüm

Virainsider | Viraakademi, 24-Ara-2018 tarihinde paylaştı.

İnsan Kaynakları ve Dijital Dönüşüm

Dünya gelişiyor, ihtiyaçlar artıyor ve çok şükür teknoloji de imdadımıza yetişiyor. Hayatın her alanında karşımıza çıkan teknoloji iş dünyasında dijitalleşme olarak karşımıza çıkıyor. 

İş yaşamındaki farklı süreçleri yönetmek için kullanılan geleneksel metodlar artık yetersiz hale geldi. Farklı bilgilerin havada uçuştuğu bu yapıda karmaşıklaşan iş süreçleri ancak teknoloji kullanılarak yönetilebiliyor. 

İnsan kaynakları süreçlerini de etkisi altına alan dijitalleşme sayesinde bilgiye ulaşma, verilerin karşılaştırılması, sınıflandırma ve analiz etme becerilerimiz de de gözle görülür bir artış yaşanıyor. 

Personel hakkındaki verilerin kayıt altına alınarak daha sistematik ve istenildiğinde ulaşılabilir hale getiren dijitalleşme ile birlikte insan kaynakları departmanının da işleri kolaylaşıyor. 

İnsan kaynakları departmanlarında, dijital dönüşümle birlikte; 

- Performans takibi,
- İşe kabul süreçleri,
- Yetenek yönetimi, 
- Çalışan bağlılığı ve motivasyon gibi farklı başlıklardaki süreçlerde de iyileşme gözlemleyebiliyoruz.

REKABET, TEKNOLOJİ KULLANIMINI DA TETİKLİYOR

İnsan kaynaklarında dijital dönüşümle birlikte tüm dünyanın uyguladığı bulut bilişim teknolojisini ile birlikte mobil teknolojileri de kendi bünyesine uyarlayan firma sayısı ülkemizde maalesef çok yeterli değil. Eski usül yöntemlerin hala kullanıldığı insan kaynakları departmanlarında yavaş da olsa değişim süreçlerinin başladığını görüyoruz. Bu değişim, ülkemizde de artan rekabet koşullarıyla birlikte yakın gelecekte kaçınılmaz gözüküyor. 

Ulusal ve uluslararası çapta üretim yapan firmaların da ülkemizde artmasıyla, beyaz ve mavi yakalı iş gücünün artması, departmanların çoğalması yönetim ve insan kaynakları modellerinin güncellenmesi ihtiyacını da doğuruyor. Bu ortamda hızlı karar alınması ihtiyacı, güvenilir ve sürdürülebilir data analizlerinin de firmalar için önemini artırdı. İşletmeler, geleceğe ilişkin öngörülerini artırabilmek için çalışanları ile ilgili sahip oldukları verileri analiz ederek planlama çalışmalarını da daha doğru şekilde yönetmeyi hedefliyor.

DİJİİTAL BAŞVURU PLATFORMLARI

Dijital insan kaynakları denilince akla gelen bir diğer konu ise dijital CV platformları oluyor. Bu platformlar aracılığıyla him iş verenler hem de iş arayanlar önemli bir kaynağa ulaşabiliyor. 

Zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bu siteler, bilgisayar ve telefon üzerinden rahatça ulaşılabiliyor ve tamiri caizse kapı kapı gezmeden çok önemli firmalar ile bağlantı kurmaya olanak sağlıyor. Bu platformlar aracılığıyla başvuru yapmak isteyen adaylar CV’lerini firmaya iletebiliyor, istediği departmandaki iş ilanlarına online olarak başvurabiliyor.

 
18-38 yaş aralığındaki kişilerin oluşturduğu Y kuşağının iş dünyasına dahil olmasıyla birlikte mevcut çalışanların işletmeye bağlılığının artırılması da oldukça önem kazandı. Yapı olarak sonuç odaklı, ve hızlı düşünen bu kuşak, işletmelerden kişiselleştirilmiş, hızlı dijital dönüşümler bekliyor. Bir anlamda onları dijitalleşmek için teşvik ediyor. İş yaşamında gücünü artıran Y kuşağı kendi kişisel özelliklerini, gelenekselleşen iş dünyasının dinamiklerini değiştirmek için kullanıyor gibi duruyor. 

PDF Görüntüle