Blog
İş Yaşamında Başarının Anahtarı: Duygusal Zeka

Virainsider | Viraakademi, 27-Ara-2018 tarihinde paylaştı.

İş Yaşamında Başarının Anahtarı: Duygusal Zeka


İş yaşamındaki başarılı bir kariyer hepimizin hedefi. Fakat bu kadar üniversite varken yalnızca diploma notuna göre bir başarı elde etmek mümkün müdür? Diploma iş yaşamında gerçekten önemli fakat en az diploma kadar kişisel özelliklerin de işin içine girdiğini unutmamak gerekiyor.

Mesleğinde kariyer yapmış pek çok başarılı ismin geçmişine baktığımızda diploma notunun pek de önem taşımadığını görürüz. Çünkü IQ seviyesi yüksek birçok insan okul yaşamında başarılı olurken aynı durum iş yaşantısında farklı sonuçlar verebiliyor.

Burada duygusal zeka konusu ön plana çıkıyor. Yaşam boyu mutluluk ve başarı denildiğinde duygusal zeka (EQ) en az entellektüel zeka (IQ) kadar önemlidir. Duygusal zeka sahibi insanlar kontrollü bir şekilde duygularına hakim olabilen, doğru iletişim kurabilen, organizasyon ve ikna kabiliyeti yüksek bireylerdir. Bu zeka türü insanların güçlü ilişkiler kurma, başarılı kariyer ve kişisel hedeflere ulaşmasında önemli rol oynar.

Duygusal zekanın etkileri iş yaşamında kendisini daha çok hissettirmeye başladığı şu günlerde, artık birçok şirket çalışanını seçerken EQ testi uygulamaya başladı. Bu testler sayesinde kişisel özellikler ve stres altında karar alma yetkinlikleri gibi niteliklerin de ölçülebildiği gözlemleniyor.

Duygusal zeka sahibi insanlar kendi duygularını tanıyan ve onları kontrol edebilen, başkalarının duygularını anlayarak davranışlarını şekillendirebilen, gerektiği zaman samimi gerektiği zaman ise mesafeli durmayı becerebilen, yoğun stres altında olsa bile öfkesini baskılayabilen, iç motivasyonunun yüksek tutup içinde bulunduğu gruba liderlik edebilen kişilerdir.

En az diploma kadar önemli olan iş uyumu ve karakter özellikleri eğer doğru şekilde kodlanırsa başarılı bir kariyerin kapılarıda sonuna kadar açılabiliyor.

DUYGUSAL ZEKAYI YÜKSELTMENİN YOLLARI

Duygusal zekayı etkin bir şekilde geliştirmek için, duyguları anlamak ve yönetmek gerekir. Anne, babalar da rol model olarak çocuklarının duygusal zekalarını yükselterek onları geleceğe hazırlayabilirler.

Bunun için;

-Stresten ve olumsuz kişilerden uzak durun

- Panik yapmayın, olaylar karyısında daha soğukkanlı olmaya çalışın

- Sözsüz iletişim ve duygusal bağlantı kurun

- Kendinizi doğru ifade edin, lafı dolandırmayın

- Çatışmaları olumlu ve güven verici davranışlarla çözün.

- Empati yeteneğinizi geliştirin, kendinizi başkasının yerine koyun

PDF Görüntüle