Blog
İzmir'in dijital dönemi: Bizİzmir

Virainsider | Vira Akademi, 09-Mar-2020 tarihinde paylaştı.

İzmir'in dijital dönemi: Bizİzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in ‘Türkiye’nin en büyük meydanına İzmirliler kavuşuyor diyerek duyurduğu  Bizİzmir adlı dijital platform açıldı. İzmirlileri belediye yönetimine dahil eden ve birçok belediye hizmetlerine erişimlerini sağlayan projenin tanıtımını Başkan Tunç Soyer Konak Meydanı’nda gerçekleştirdi.

İzmirlileri belediye yönetimine dahil eden ve kentlilerin birçok belediye hizmetine erişimlerini sağlayan Bizİzmir adlı dijital platform, Tunç Soyer tarafından tanıtıldı. Meclis salonunda yapılan basın lansmanı sonrası İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Atatürk Meydanı’nda yer alan tarihi saat kulesi önünde kurulan platformda İzmirlilere Bizİzmir uygulamasını tanıttı. Tanıtım konuşmasını yapan Tunç Soyer “İzmirliler Bizİzmir sitesinde kentle ilgili tüm taleplerini iletebilecek, ulaşım kartlarına yükleme yapabilecek ve daha pek çok hizmeti alabilecek.”dedi. Katılımcı belediyecilik anlayışının en önemli hedefleri olduğu ifade eden Soyer: “ Hedefimiz 4,5 milyon İzmirlinin yolunun geçtiği, sesini duyurduğu bir meydan yaratmak” diye konuştu. 

”Amacımız kenti hep beraber yönetmek”

Bizİzmir platformunun açılışını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, platformu basın lansmanını bizzat gerçekleştirdi. İzmir’in belediyecilik anlayışıyla Bizİzmir arasındaki ilişkiyi ve şeffaf belediyecilik anlayışını özellikle vurgulayan Tunç Soyer, “En önemli hedefimiz olan şeffaf, katılımcı, demokratik yerel yönetim anlayışımızı dijital platformda da hayata geçirmek ve kenti hep birlikte yönetmek için artık yeni bir zeminimiz var. Bizİzmir ile kentimizde dijital demokrasi dönemi başlıyor. Bu nedenle iletişim çalışmalarımızda Bizİzmir’i ‘kentin dijital meydanı’ olarak tamamladık. Hedefimiz 4,5 milyon İzmirlinin yolunun geçtiği, sesini duyurduğu bir meydan yaratmak” dedi.

Duy paylaş katıl

Üç ana eylem üzerinde inşa edilen Bizİzmir sitesi, bilgi edinmeyi (duy), İzmirlilerin beraber hareket etmesini (paylaş) ve katılımcılığı (katıl) öne çıkarıyor. İzmir’deki tüm kültür sanat etkinliklerinden Bizİzmir aracılığıyla haberdar olmak, kentte yapılması düşünülen bir yatırımla ilgili görüş belirtmek veya anketlere katılmak mümkün. Bizİzmir sitesine kaydolan İzmirliler buradaki bilgileri paylaşmakla kalmıyor, aynı çatı altında istek ve önerilerini iletebiliyor., sonuçlarını takip ediyor, ulaşım kartına yükleme yapılabiliyor veya nöbetçi eczaneden boş otoparkların yerlerine kadar kentte yaşayanların hayatını kolaylaştıran çok önemli bilgilere ulaşabiliyor.

“Tek adresten tüm bilgilere ulaşılabilecek”

Duy, paylaş, katıl ve şeffaf İzmir ana başlıklarıyla oluşturulan Bizİzmir ile  ortak akılla demokrasinin yaşama geçmesini ve sorunlarımızı yerelden başlayarak çözmeyi hedeflediklerinin altını çizen ve bu açılışı yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Tunç Soyer, ”Uzunca bir süredir çalışmaları devam eden ve belediyemizin tüm birimlerinin verileriyle ve desteğiyle hazırlanan Bizİzmir ile artık İzmirliler tek adresten tüm bilgilere ulaşabilecek, fikirlerini Büyükşehir Belediyesiyle paylaşabilecek.” dedi.

Kent yönetimine katılım

Bizİzmir’in duy bölümünde şehre ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü tüm çalışmalara dair her türlü bilgiyi alabilecekleri çeşitli bölümler olduğunu ifade eden Soyer, “Stratejik hedeflerimizden, ulaşım bilgilerine, kültür sanat ajandasından afet toplanma alanlarına.. Her bilgiye buradan ulaşılabilecek .Paylaş bölümünde İzmirliler anket uygulamaları ve İzmir buluşmaları gibi başlıklarla görüşlerini paylaşıp, kent yönetimine katılabilecekler bu yüzden bu katılımcı uygulamaları çok önemsiyoruz. Bu sistemle İzmirlilere mahallede nereye park yapabileceğinizden, sokaklar ya da vapurlar için isim önerilerine kadar yaşamlarını doğrudan etkileyen bir çok konuda sorular sorup katılım sağlayabileceğiz.” şeklinde konuştu.

BizPuan ile modern imece ve değiş tokuş sistemi

Bizİzmir platformuna üye olanlar BizPuan uygulamasına da erişiyor. Yaptıkları gönüllü çalışmalardan topladıkları ‘BizPuan”larla konser, tiyatro gibi etkinliklere ücretsiz gidebildikleri gibi kurslara katılabiliyor ya da puanlarla bağış yapabiliyor. Bizİzmir’in en önemli özelliklerinden biri de şeffaf yönetimi öne çıkarması olduğunu ifade eden Soyer, ”Başkanın mal varlığından belediye bütçesine kadar her şey bu platformdan erişime açılıyor, bu nedenle kent hayatında aktif olarak yer almak isteyen herkesi bu dayanışma ağına katılmasını ve bizimle birlikte yürümesini istiyorum. Bu modern imece ve değiş tokuş sisteminin yeni nesil yerel yönetim anlayışında 

PDF Görüntüle