Blog
Senem Kılıç‘tan kariyer.net‘te blockchain semineri

Virainsider | Viraakademi, 24-Eyl-2018 tarihinde paylaştı.

Senem Kılıç‘tan kariyer.net‘te blockchain semineri

KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Vira Stratejik Ortaklık Genel Müdürü Senem Kılıç kariyer.net seminerleri kapsamında çok sayıda şirketin insan kaynakları departmanı çalışanıyla biraraya geldi. İnsan kaynakları uzmanlarına dijital dönüşüm ve insan kaynakları yönetimi ile blockchain hakkında bilgi veren Kılıç, teknolojinin getirilerini ve şirketlerin atması gereken adımları aktardı.

Alsancak Ege Palas'ta düzenlenen seminerde, Türkiye'nin ekonomik atılım yapabilmesi için mutlaka dijital teknolojileri yetkin bir biçimde kulllanması gerektiğini ifade eden Kılıç, ''İnsan kaynakları departmanları dijital dönüşümü şirketlerde en yakından takip eden alanlardan biri. Şirketlerin dönüşümlerinde büyük bir yükümlülüğe sahipler. İnsan kaynaklarına şirketlerin dönüşümünde gerekli olan personel kaynağını bulmak ve gerekli eğitimlerini sağlamanının yanında kendi süreçlerini de dijitalize etme görevi düşüyor. Dönüşümün insandan başladığını kabul edersek şirketlerin dönüşümü de insan kaynaklarından başlıyor'' dedi.

Dönüşüm insandan başlar

Dijitalize olan üretim dünyasında müşteri deneyimi kadar çalışan deneyimi ve çalışan bağlılığı kavramlarının da ön plana çıktığına dikkat çeken Senem Kılıç, bu kavramları sağlamanın ve sürdürümenin de artık dijital uygulamalar aracılığıyla oluşturularak ölçüldüğünü vurguladı. Türkiye'de bir çok kurumun dijitalleşmeyi hala veri depolaması olarak algıladığının altını çizen Kılıç, ''Dijitalleşme ve dijital dönüşüm özellikle insan kaynakları açısından bir çok kurumda hala yanlış anlaşılmakta. Verilerin dijital alanda depolanması ile dijitalleşmenin tamamlandığı gibi yanlış bir algı mevcut. Dijital dönüşüm ve uygulamalar artık bize çalışan bağlılığı olşturma ve deneyimini ölçme gibi büyük imkalar sağlakamta. Diğer yandan şirketlerde istihdam edeceğimiz doğru perseoneli belirlemede büyük artılar sağlıyor. Biz teknolojileri ne kadar iyi kullanırsak şirketlerind e dönüşüm macerası o denli başarıya ulaşacaktır'' diye konuştu.

En büyük getirisi şeffaflık

Seminerin ikinci oturumunda Blockchain ve insan kaynaklarına sunduğu artıları dinleycilere aktaran Kılıç, blockchainin getirdiği en büyük artının şeffaflık olduğunu belirtti. Blockchainin kullanım ve veri oluşturmak açısından hem herkesin, hem de hiç kimsenin olma özelliği taşıdığını açıklayan Kılıç, ''İnsan kaynkalarının en önemli amaçlarından biri yetenekleri bularak o yetenekleri şirketlere kazandırmaktır. Yenetenek bulma aşamasında ise en çok ihtiyaç duyduğumuz önümüze gelen bilgilerin doğruluğu. Artık blockchainle bu bilgileri çok kolay teyit etme ve doğru adayı seçme şansına sahip olacağız. Özellikle bitcoinle hayatımıza iren bu teknoloji şimdiden belli başlı şirketler tarafından kullanılmaya başladı. Teknolojinin hızını göz önüne aldığımızda da kısa zamanda yaygınlaşacağını söylemek yanlış olmaz. Artık insanlar özgeçmişlerini oluştururken blockchain üzerinden oluşturacaklar ve bu bilgiler tüm kullanıcılar tarafından görülebilecek. Hatta şirketler olarak bünyemizde çalışan personellerin aldıkları eğitimleri, yetkinlikleri ve diğer özelliklerini blockchain üzerinden listeleyeceğiz. Böylece bir personel başka bir kuruma başvurduğunda tüm eğitim ve deneyimleri ortak alanda görülecek. Bu da insan kaynaklarına zaman ve maliyet açısından büyük avantajlar kazandıracak'' ifadelerini kullandı.

Öncü nesil geldi

Türk şirketleri olarak teknoloji zorunlu hale gelmeden harekete geçerek teknolojileri bulmak hatta üreterek geleceğe hazır olunması gerektiğine dikka çeken Kılıç şu şekilde devam etti: ''Türk şirketlerinde ikinci ve üçüncü kuşaklara bu alanda büyük sorumluluk düşüyor. Bir çoğu da yenilikçiliğe ve gelişime açık. Araştırıyorlar, kullanıyorlar ve hatta neden biz bunu üretmiyoruz diye soruyorlar. Eğitimli ve dünya deneyimi olan bu kuşaklar ülkemizin büyük bir atılım yapmasında da öncü olacaklar. Bize kalan tek şey inanmak ve bu yolda çalışmak.''

 

PDF Görüntüle