Blog
Silikonun yerini karbon nanotüpler alıyor

Virainsider | Vira Akademi, 09-Eyl-2019 tarihinde paylaştı.

Silikonun yerini karbon nanotüpler alıyor

Elektronik cihazlarımızda uzun yıllardır kullandığımız ve yavaş yavaş sınırlarına ulaşmaya başlayan silikonun yerine artık yeni bir alternatifimiz var. Bu alternatif de karbon nanotüpler.

Günümüzde kullandığımız teknolojilerde silikon çok büyük yer tutuyor. Bu materyal oldukça kullanışlı olsa da sınırlarına ulaşmaya başladı. Haliyle araştırmacılar da daha iyi alternatifler için araştırmalarına başladılar. 

Bilim insanları, oldukça potansiyelli bir malzemeden bugüne kadar yapılmış en büyük çalışan çipi üretmeyi başardı. Bu çip, bilişimde yeni bir atılımın gerçekleşmesini sağlayabilir. 

Silikonlar sınırlarına ulaşıyor

Silikon transistörler, yoğunluk ve boyut anlamında fiziksel sınırlarına ulaştı. Bilgisayarlardaki 0 ve 1’leri taşıyan bu yapıların alternatifi olarak ise karbon nanotüpler öne çıktı. İşlemcilerde çok sayıda transistör bulunur. 

Yeni araştırmada, bilim insanları bir atom kalınlığındaki karbon yaprakları yuvarlak tüpler haline getirerek 14 bin karbon nanotüpten oluşan alan etkili transistör (CNFET) üretmeyi başardı. Daha önce 2013’te yapılan denemede 178 transistör kullanılabilmişti. 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilgisayar mühendisi Max Shulaker, “Bu, açık ara farkla şu ana kadar ortaya çıkma aşamasındaki herhangi bir nanoteknoloji ile yapılmış, daha hızlı ve daha enerji verimli olma potansiyeli taşıyan en gelişmiş çip.” açıklamasında bulundu. “Silikonun limitleri var. Bilgisayar alanında gelişmeye devam etmek istiyorsak, karbon nanotüpler bu engelleri aşmada en umut verici yollardan birini temsil ediyor.” diye de ekledi. 

16 bitlik (Bit sayısı arttıkça karmaşıklık artar) işlemci, basit program çalıştırmayı ve meşhur “Hello, World!” mesajını göstermeyi de başardı. Daha önceki denemede çip yalnızca 1 bit idi. 

PDF Görüntüle