Blog
Teknolojinin şirketlere iki artısı

Virainsider | Vira Akademi, 24-Haz-2019 tarihinde paylaştı.

Teknolojinin şirketlere iki artısı

Teknoloji baş döndüren hızla gelişerek sosyal hayatı devrimsel nitelikte değiştirirken iş dünyası üyeleri de teknolojiyi lehlerine çevirmenin yollarını arıyor. Ancak iş dünyasında şirketlerin teknolojiye adapte olması sanıldığı kadar kolay bir süreç değil. Özellikle de şirketlerdeki çalışan yaşları yüksekse. Yapılan araştırmaların gençlerin teknolojiyi daha yakından takip edebildiğini ve yeni sistemleri, yeni uygulamaları kolayca öğrenip uygulayabilildiklerini ortaya koyuyor. Ancak BB kuşağı olarak isimlendirdiğimiz kuşak için baş döndüren bir hızla ilerleyen teknolojiyi yakalamak epey zor. Peki teknolojinin şirketlere getirileri neler, hep beraber göz atalım: 

1. Zaman ve çalışan memnuniyeti 

Şirketler teknoloji sayesinde önemli ölçüde zaman tasarrufu yapabiliyor ve kazandıkları zamanla çok daha verimli çalışmalar ortaya koyabiliyor. Hemen her işlemin dijital ortama taşındığı iş dünyasında, internet ve geliştirilen yeni sistemler sayesinde eskiden uzun zamanda büyük uğraşlar ile yapılan işlemler artık hızlı ve kolay bir şekilde sonuçlandırılıyor. Teknoloji şirketlere sadece zaman kazandırmakla kalmıyor, çalışanların da iş yükünü ciddi düzeyde hafifletiyor. Olayın diğer bir yüzü de şirket çalışanlarının kendilerine sunulan teknolojik imkanlardan oldukça memnuniyet duyması. 

2. Hata oranının azalması 

Teknolojinin iş dünyasına kazandırdığı bir diğer avantaj da hata oranının azalması. Geçmişte çalışanlar tarafından yapılan çalışmalar ve işlemler artık bilgisayarlar tarafından gerçekleştirildiği için zaman ve maddi kayıplara neden olan hata oranı da bir hayli azaldı. Dolayısıyla iş gücü kaybı, para kaybı ve zaman kabının önüne geçildi. Artık dijital ortamda listeleme, raporlama, analiz etme, olasılık hesaplama gibi yüzlerce işlem hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Şirketler teknolojiyi doğru şekilde kullandığında tüm bu avantajlardan maksimum düzeyde faydalanabiliyor. İlerleyen teknolojiyi yakalamak ise zor değil. Şirket bünyesinde görev yapanlar için basit eğitimler verilerek en yeni teknolojilerin tanınması ve kullanılması sağlanabilir. Şirketler bu alanda danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren firmaların hizmetlerinden yararlanabilir. Teknolojinin sağladığı kazançları elde etmek için henüz geç kalınmış sayılmaz..

PDF Görüntüle