Blog
Yetersiz metotlara dijital çözümler

Virainsider | Viraakademi, 21-Mar-2019 tarihinde paylaştı.

Yetersiz metotlara dijital çözümler


Hayatın her alanında karşımıza çıkan teknoloji iş dünyasında dijitalleşme kavramıyla kendisini gösteriyor. 

İnsan Kaynakları süreçlerini de etkisi altına alan dijitalleşme sayesinde bilgiye ulaşma, verilerin karşılaştırılması, sınıflandırma ve analiz etme becerilerinde de gözle görülür bir artış yaşanıyor. 
İş yaşamındaki süreçleri yönetmek için kullanılan geleneksel metodların artık yetersiz hale gelmesiyle birlikte karmaşıklaşan datalar ve insan profilleri ancak teknoloji kullanılarak yönetilebiliyor. 
İnsan kaynakları süreçlerine yatırım yapan kurumlarda, insan kaynakları teknoloji çözümlerinin kullanımı ve yaygınlaştırılmasına yönelik çaba da her geçen gün artıyor. İnsan kaynakları organizasyon yapısı içerisinde İK teknolojileri birimleri oluşturuluyor. Bu sayede, İK teknolojilerinin sağladığı kolay raporlama, analiz, takip gibi mekanizmalar ile çalışanların bu konular için harcadıkları zaman ve enerjinin farklı departmanlarda harcanmasına da olanak sağlıyor.
Personel hakkındaki verilerin kayıt altına alınarak daha sistematik ve istenildiğinde ulaşılabilir hale getiren dijitalleşme ile birlikte insan kaynakları departmanının da işleri kolaylaşıyor. 
Bununla birlikte insan kaynaklarının dijitalleşmesini sadece zaman ve enerji tasarrufu sağlayan araçlar olarak görmek yerine, stratejik kararlar alırken başvurulacak bir destek noktası olarak kabul etmek gerekiyor.

DİJİTAL CV'LER 


Dijital insan kaynakları denilince akla gelen konuların başında dijital CV platformları yer alıyor. Bu platformlar aracılığıyla hem iş verenler hem de iş arayanlar hızlı, güvenilir ve farklı çeşitte iş imkanlarına sahip olabiliyor. 
Herşeyin zaman ve maliyetle ölçüldüğü günümüzde CV siteleri, bilgisayar ve telefon üzerinden çalışıyor. Oturduğunuz yerden çok önemli firmalar ile bağlantı kurmaya da olanak sağlıyor. Bu platformlar aracılığıyla başvuru yapmak isteyen adaylar CV’lerini firmaya iletebiliyor, istediği departmandaki iş ilanlarına online olarak başvurabiliyor. 

REKABET İÇİN DİJİTALLEŞME ŞART

Beyaz ve mavi yakalı iş gücü ile uluslararası çapta üretim yapan firmaların sayısının artması, buralarda hizmet veren departmanların çoğalması, yönetim ve insan kaynakları modellerinin güncellenmesi ihtiyacını da doğuruyor. Tüm bunların yanında firma için çözüm ortaklığı sağlayan, yedek parça, hammadde veya yarı mamul üreten firmaların koordinasyonu da işin içine girince dijital sistemlerin kullanılması da kaçınılmaz bir hale geldi.
Bu ortamda hızlı karar alınması ihtiyacı, güvenilir ve sürdürülebilir bilgi analizlerinin de firmalar için önemini artırdı.

PDF Görüntüle