Blog
Zihinsel Olarak Güçlü Olan İnsanların 15 Özelliği

Virainsider | Viraakademi, 24-Ara-2018 tarihinde paylaştı.

Zihinsel Olarak Güçlü Olan İnsanların 15 Özelliği

Zihinsel olarak güçlü olmak sadece doğuştan gelen bir özellik değil, bir disiplin ve en önemlisiyse tercih meselesidir. Hepimiz yaşamımızın bir döneminde zihinsel yeterliliğimiz konusunda test edilmişizdir. Bu iş yaşamı, özel hayat, hatta zorlu bir ilişki de bile başımıza gelebilecek bir durumdur.

Zorluklar ne olursa olsun, siz güçlü kalmak zorundasınız. Olaylara yeni bir bakış açısıyla bakmanız ve değişime de ayak uydurmanız gerekli. Bunun için kendi zihin özelliklerinizi daha da güçlendirecek bazı alışkanlıklar edinmeniz gerekiyor.

Bunlardan başlıca 15 tanesini sizler için derledik:

Yeni şeyler öğrenmeye açıktırlar

Klasikleşmiş kalıpların dışına çıkmaktan korkmazlar. Yeni bilgilerle kendilerini geliştirerek, güncelden kopmaz ve çevresinide olumlu olarak etkilerler.

Duygusal zekaları yüksektir.

Duygusal zekanın yüksek olması, kişinin duygularını akıllıca yönetebilme becerisine sahip olması demektir. Duygusal zeka, insanın hem iş hem de özel yaşamındaki başarılarını ya da başarısızlıklarını doğrudan etkiler.

Kendilerine güvenirler

Kendine güven yalnızca bir motivasyon değildir. Gerçekten kendine güvenli insanların iş yaşamında daha fazla para ve kariyer sahibi oldukları akademik olarak da kanıtlanmıştır.

Kötü insanlarla baş edebilirler

Sıkıntı çıkaran insanlarla baş etmek herkes için kolay değildir. Zihinsel olarak güçlü olan insanlar duygularını kontrol edebildikleri için bu gibi durumlarda daha başarılı olabilirler.

Değişime kolay ayak uydururlar

Duygusal olarak esneklerdir ve kolay adapte olabilme becerisine sahiplerdir. Değişimin getirdiği iyi yönlere odaklanırlar. Değişimler fırsata çevirebilmek için hazırlardır.

Hayır demeyi bilirler

California Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre hayır demekte zorlanan insanlar stres, tükenmişlik hatta depresyon belirttileri yaşıyor. Güçlü bir zihine sahip olanlar hayır diyebilmenin aslında kendileri için iyi olduğunu bilirler.

Riskalmaktankorkmazlar

Hata yapmaktan ve risk almaktan korkmazlar. Hata yapmadan gelişimin gerçek potansiyeline ulaşmayacağını bilirler. Hatalarından ders çıkarırlar.

Duygularına göre yaşamazlar

Duyguları kararlarını etkilemez. Vücutlarındaki duygu durumunu gün içinde izlerler, duygu ve düşüncelerine hakimlerdir.

Spor yaparlar

Haftada en az iki kez spor yapan kişilerin sosyal ve zihinsel yeteneklerinin de geliştiği gözlemlenmiştir. Vücutlarıyla daha barışık olan insanların kendilerine olan güvenleri de daha yüksektir.

Uykuları düzenlidir

Düzenli uyku, vücuttaki stresin ve bazı atıkların da yok edilmesini sağlar. Sağlıklı bir vücut ise sağlıklı düşünceler üretir.

Yalnız başlarına vakit geçirmeyi severler

Kendileriyle baş başa olmak onları asla sıkmaz. Yalnızlığı ve kendi başınalığı gereksiz kalabalığa tercih ederler.

Hayata pozitif bakarlar

Güçlü bir zihine sahip olanlar, yaşamın olumsuzluklarından daha az etkilenir. Pozitif bakış açısının pozitif olayları tetiklediğinin de farkındadırlar.


Affetmek için kendilerinden özür dilenmesini beklemezler

Kendisiyle barışık olan insanların daha kolay affettikleri görülmüştür. Geçmişte kendisine yapılan haksızlıklara takılıp kalmazlar. Unutmak ve affetmenin bir erdem olduğuna inanırlar.

Zamanlarını verimli kullanırlar

Zamanlarını verimli ve yararlı şeylere harcarlar, gerçekten ne istediklerine odaklanırlar ve verimsiz faaliyetlerle zamanlarını boşa harcamazlar.

Pes etmezler

Önlerine çıkan zorluklara rağmen denemeye devam ederler, pes etmeyi en son seçenek olarak görürler.

PDF Görüntüle