Başarı Adına...

Liderler ve lider adaylarıyla yıllardır yürüttüğüm mentörlük çalışmalarımda başarılı olduklarını gözlemlediklerimde öne çıkan özellikleri kaleme almak istedim.

1. Başarının, yaşamla bütünsel olduğunu keşfetmek ilk sırada geliyor. Ailesi, işi, sosyal çevresi ve kendisiyle bütünsel bir ilişki örüntüsü kurabilmek
2. Hedeflerini içindeki şartlara göre değiştirebilmek. Aslında hırslı olmak yerine azimli olmak da diyebiliriz. Bu cümle, hedefin mutlaka olması anlamına geliyor.
3. Öz disiplinlilik gereği zamanı içinde gerekli olan ve kendisinin tercih ettikleriyle kullanacağı bir kaynak yönetimi yapabilmek
4. Takıntılı, mükemmelliyetçi, ısrarcı, egonun önde ve yüksek olduğu bireysel tavrın mutlak suretle törpülenmiş ve geride bırakılabilmiş olması.
5. Verimlilik ve üretkenliğin, kişisel tatminle ilişkisinin salt sayısal çıktılar olmadığını anlamak.
6. Başarının türlü göstergeleriyle bazen hemen bazen de sabır gerektiren bir yaşamda keşif duygusuyla yeşerdiğini fark etmek.
7. Akışta olmanın salıvermek olmadığını, yüksek odaklanma ile yüksek esnekliğin birlikte olduğunu farkeden ileri seviye liderliği bilmek
8. Tanımlanmış başarı kalıplarının yerine bakış açısının değiştirilebildiği olabilir durumları kucaklamak
9. Sakinlik, dinginlik, sessizlik, coşku, neşe gibi farklı ruh durumlarının içinden geçtiği zihin durumlarının farkında olmak.
10. Öz saygı ile kişisel varlığın kabul edilmesi. Kendini beğendirmek, takdir edilmek, aferin almak, öne çıkmak,sevgi istemek ihtiyacının olmaması. Bütün kusurlar ve öne çıkan güzelliklerle kendi varlığındaki “bilmeklik hali”

Liderliğin önemli bir sorumluluğu var; o da yol gösterilmeyi bekleyen çevremizdeki az deneyimli bireyler. Bu öyle önemli bir sorumluluk ki doğru yapılırsa müthiş bir kişisel tatmin doğururken yapılmadığında başkalarının kaderini etkileyecek çok riskli bir yaşamsal yük.

İnsana yön verme yüksek amacını, kendi yolculuğundaki henüz keşfedilmemiş öğretiler ile birleştirebilmiş büyük yüreklere….

 

Dr. Senem Kılıç

Vira Stratejik Ortaklık Genel Müdürü