Çoğaltan Liderler

“Sadece sahip olduğum tüm beyinleri değil, ödünç alabileceğim tüm beyinleri de kullanıyorum.” Woodrow Wilson

Başkalarının zekasını ortaya çıkaran ve deha yapıcı liderlere değinmek istiyorum. İçinde bulunduğu bütün organizasyonlarda kolektif ve yaygın bir akıl inşa ederler. Kendi zekasına ve otorite gücüne kapılıp, organizasyondaki potansiyelle uğraşmak istemeyen, nasıl ilgileneceğinde yetersiz kalan ya da tehdit gören bütün durumların aksine insanların kapasitelerine odaklanan zihin ve eylem gücünden bahsediyorum.

Karar verici seviyedeki yöneticilerinizin hepsinin bu potansiyelde olmasını beklemeyin. Liderliğin de insanın kendini anlama yolculuğunda evrildiği dönüm noktaları var. Yapılan araştırmalardan ve kendi deneyimlerimden şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki organizasyonun liderlik kapasitesinin artması bireylerin kendi değer önermelerindeki farkındalık gelişimlerinden direk etkileniyor. Sadece işini iyi yaparak iyi sonuçlar üreten liderlerin aksine kendi iç yolculuklarındaki kişisel farkındalıklarını da sergileyenler dönüşüme öncülük ediyor.

Çoğaltan liderliğin beş disiplinini paylaşmak istiyorum.

1. Yetenek mıknatısı: Yetenekleri çeker ve optimize eder
2. Özgürlükçü: İnsanların iyi düşünmesine ve iyi hissetmesine olanak sağlar
3. Mücadeleci: Mücadeleyi yayar
4. Tartışma yapıcı: Kararları tartışır
5. Yatırımcı: Sorumluluk aşılar

Çoğaltan liderliğin iş verimliliğine etkisinin yüksek olduğunu yakın tarihli araştırmalar da vurgulamış. (Bono, “The 2019 Time 100: The World’s Most Influential People”)

Çoğaltan liderlerin ruhu, sadece organizasyonlara değil sihirli bir değnek gibi hareket alanındaki bütün yaşam unsurlarına pozitif etkiyle yansır. Çoğaltan liderlerin çoğalması dileğiyle…

Bu yazıyı hazırlarken şampiyonluğun kupasını kaldıran A Milli Kadın Voleybol takımımızı kutluyorum. Ne gurur verici????????????