Geri bildirim -Tetra- Modeli

Yönetişimde en kritik konulardan birisi “Geri bildirim iletişimi” dir. Defalarca okusak, defalarca dinlesek de “acaba farklı bir yaklaşım içeriyor mu” merakı böyle kritik bir yetkinlikte ustalaşmak için gereklidir. Birlikte yaşam sürmenin anahtarlarından birisi olan geri bildirim hem verene hem alana farkındalığa açılan kapıyı aralar. Açık iletişimin, ilişkilerin sürdürülebilirliğindeki vazgeçilmez rolüyle geri bildirimin nasıl yapıldığı etki boyutu açısından bakıldığında çok ama çok önemlidir.
Sert geri bildirim özgüvenimizi sarsarken süslü iltifatlar da bizi rahatlatıp kayıtsızlaştırabilir.
İki eksende analiz edilebilir: Negatif ya da pozitif ve yapıcı ya da yıkıcı olabilir. Bu da ortaya dört geri bildirim modeli çıkarır.

1️⃣“Hayır” - negatif, yıkıcı geri bildirim: Basitçe bir açıklama yapılmaksızın veya ortaya bir alternatif konmaksızın fikrinizin kötü olduğunu söylerler. Zaman zaman etkili olsa da alıcının davranışını nadiren değiştirir.

2️⃣“Hayır, çünkü…”- negatif, yapıcı geri bildirim: Hatalı olduğunuz size söylenir ve devamında doğru yönlendirme yapılır. Geleneksel öğretme yöntemi bu şekilde yapılmaya devam ediyor.

3️⃣“Evet, ama..”-pozitif, yıkıcı geri bildirim: Getirdiğiniz fikir üzerine pozitif bir şeyler söylemeye başlarlar, hemen sonrasında zihinleri karşıt bir fikir sunmak üzere devreye girer. (Güvenme eksikliği sunan liderlik ve ekipte bağlanmayı zorlaştıran bir etkisi vardır)

4️⃣”Evet, ve…”-pozitif, yapıcı geri bildirim: Sunduğunuz duruma destekleyici enstrümanlar eklenir. Güçlü yanları ortaya çıkaran liderlik olması sebebiyle etkisi yüksektir.

Yakın günümüzün yönetim bilimcilerinden David Cooperider’a göre bir fikrin veya projenin hatalı yanlarına fazla odaklanmak, sinerji üretmekte gerekli olan açık ve pozitif yaklaşımı engellemektedir.

Unutmayalım ki geri bildirim bir durumu daha iyi noktaya taşımak için yapılmış bir eylemdir. Dolayısıyla ortaya çıkan sonuç, önceki durumdan daha iyi bir yerdeyse etkin yapılıyordur. Değilse vazgeçmeyin geri bildirimde pratik yapmaya, sözcükleri daha özenli seçmeye ve doğru duyguyu öne çıkarmaya devam…