Satış ekibi yöneten liderler için…

Satışın tümüyle farkındalık odaklı bir iletişim eylemi olduğunu düşünürsek satış liderlerinin ekiplerindeki davranış farkındalıklarını yükseltecek her türlü çabayı çok önemli buluyorum. Buna biraz katkı koymak istedim.

Satış ekibinizin davranışlarının enine boyuna irdelenebileceği bir ilgi uyandırmak için onlara bu on soruyu yöneltebilirsiniz.
1.      Öne çıkan becerilerinden bahset. Bunlardan hangisinin başarınla doğrudan bağlantılı olduğunu düşünüyorsun? Kişisel gelişiminle yeni yetkinlikler ne sıklıkta kazanıyorsun?
2.      Ürün ve sektör bilgini nasıl değerlendirirsin? Sattığın şey hakkında ne kadar bilgi sahibisin? Bunun başarınla ne derece bağlantılı olduğunu düşünüyorsun?
3.      Mesai gününü nasıl geçiriyorsun?
4.      Destek ekibinden nasıl faydalanıyorsun?
5.      Mevcut müşterilerinle nasıl ilişki kuruyorsun? İşle ilgili konular dışında müşterilerinle ilişkilerin nasıl?
6.      Yeni müşteri kazanma yollarından bahset. Müşteri portföyünü nasıl oluşturuyorsun?
7.      Planlamayı nasıl yapıyorsun? Satış hedeflerini tutturmak için yarın, gelecek hafta, son düzlükteki hazırlıkların neler?
8.      Hedeflerini nasıl belirliyorsun?
9.      Senin açından önemli olan ölçütlerden bahset. Hangi kıstaslar işe yarıyor hangileri çöpe gidiyor?
10.  Başarıya giden yola sence karşına dikilen en büyük engel ne? Satış yapmanı engelleyen herhangi bir unsur var mı?

Bu soruları sorarken ortak amacınızın sohbet havasında, samimi ve iletişim kapılarının açıldığı bir iklimde olmasına özen gösterin. "Bahset" fiili liderliğin koçluğunda güçlü bir sözcüktür, kişi olduğunu ve olmak istediğini bir mozaikle anlatır, dinlerken kişisel anlam arayışını da yakalayabilirsiniz ekip arkadaşınızın, sadece biraz odak ve farkındalık...