Takımınızla Nasıl Konuşmalısınız?

Gözlerinizi bir an için kapatın ve bugüne kadar çalıştığınız en iyi patronunuzu düşünün. Bir de en kötüyü düşünün. İkisi arasındaki fark nedir?
Varsayım açıktır ki en iyi patronlar sadece en iyi sonuçlarla değil, herşeyden önce iyi iletişimle puan alırlar. İyi patronlar çalışanlarını her gün biraz daha iyi hale getirmeyi başaran ya da en azından bunun mümkün olduğunu hissettiren insanlardır. Çalışanlarınızla, ekibinizle nasıl düzgün iletişim kurabilirsiniz? Sihirli bir formülü var mı? Hem Evet, hem Hayır
Cevabın “hayır” kısmı: Her durum, her insan, her şirket, her ilişki farklıdır. Yani evrensel çözüm de olamaz. Cevabın “evet” kısmı: Hepimiz aslında ekiplerimizle nasıl konuşacağımızı biliyoruz, sadece bizimle konuşmalarını istediğimiz şekilde konuşacağız: dikkatli, doğrudan, anlaşılır. Bu sıfatları biraz daha açmak mümkün:
1. Eleştirmeyin: İnsanların çalışmalarını tabi ki analiz etmeli ve değerlendirmelisiniz, bu sizin göreviniz. Yine de olumsuz eleştiriler yaparken dikkatli olun. Yenilenme için takımınıza yardım etmeye karar verdiyseniz, yapısöküm uygulama çalışın. “Biz” diliyl konuşun, özellikle takımınız kaybettiğinde.
2. Takdir edin(Ölçülü övün): Çalışanlarınızın performanslarıyla ortaya çıkan çaba ve iş sonuçlarının sizin tarafınızdan farkedilmesi bağlılığını olumlu etkileyecektir. Beklediğiniz davranışları överseniz standardı düşürürsünüz. Ne yaparsanız yapın sadece memnun etmek için övmeyin.
3. Suyu öğütleyip şarabı içmeyin: Hiçbir şey eylemsiz sözcüklerden daha az güçlü değildir. Dakiklik ve samimiyet sizin için önemliyse dakik ve samimi olun. Hızınızı belirleyin, değerlerinizi gösterin, tonu belirleyin. Sadece sizin için önemli olan stadartlarla herkes için önemli olanları belirleyin ve ayırın. Zor bulduğunuz ama önemli olduğuna inandığınız standartları öğrenin ve bunu çalışanlarınızla paylaşın. Kimse herşeyi yapamaz.

Kıssadan hisse: Lider olarak, en başta enerji tedariğinden sorumlu olduğunuzu düşünün. Başka bir deyişle, motive edin, öğüt verin, istikrarı sağlayın, işleri hızlandırın ve diğerlerinin parlamasını sağlayın…