VUCA’DAN BANİ’YE

İçinden geçtiğimiz dönemi tarif etmek için epey değindik VUCA’ya. Hala karşılaşmadıysanız VUCA şiddetli değişkenliği (Volatility), belirsizliği (Uncertainty), Karmaşıklığı( Complexity) ve Muğlak durumları(Ambiguity) tanımlıyor. VUCA dünyasında ayakta kalabilmenin günümüzde tanımlanmış en sade karşılığı “Çeviklik”. Hızlı ve doğru adımlar atabilmek. Bunun için hem farklı durumlarda biriktirdiğiniz tecrübeniz hem de sorun çözme beceriniz çok işe yarayacak. Bunca yıl, türlü türlü zor durumları aşabilmiş olmak, birbirinden karışık sorunları çözmüş olmak, kurumsal hafıza olarak karşımıza çıkıyor. VUCA dünyası için kalıcıdır geçmesini beklemeyin çağrısı çoktan yapıldı.

Bu kadar negatifliğe karşı “Pozitif VUCA” da tanımlandı. O da Vizyon (Vision), Anlayış (Understanding), Cesaret (Courage) ve Uyum (Adaptability) geliştirerek negatif VUCA ile başa çıkılabilir çözümünü çoğumuz satın aldık. Bu belirsizliğe kısa süreli  ve değişken Vizyon, ortak bir anlayış geliştirirken kültür bağlılık, belirsiz durumlardaki ilk adımın gerektirdiği cesaret ve herşeyin değişkenliğine karşı tamam deyip rahatlamak fikrinden vazgeçtiğimiz uyum becerileri öne çıkıyor.

Bir zamandır BANİ tanımlamasıyla karşılaşıyorum. Bu tanım 2020 itibariyle iklim değişikliği ve küresel sistem parametrelerindeki hızlı değişiklikle şekilleniyor. Kırılgan (Brittle), Kaygılı (Anxious), Doğrusal Olmayan( Non linear), Anlaşılmaz (Incomprehensable) insanı ve düzeni tanımlıyor.

 

VUCA dünyasının içinden geçen bireyi tanımlayan BANİ ise, bambaşka bir yaklaşımla karşımızda. Daha çabuk mutsuz olan, daha çabuk tükenebilecek insanın varlığına dikkat çekiyor. Bunları düşünürken “sessiz istifa” büyük dalgalarla çıkageldi. İnsanoğlunun binlerce yıllık evriminde en önemli kavram olan “bilinen durumların oluşturduğu güven” belirsizlikle beraber doğal olarak yerini kaygılı bir yaşam döngüsüne bırakıyor. Bu tür durumlarda uyumluluk, iç meditasyon, zihinsel uyum, bedensel kapasite, denge gibi kavramlar işimize yarayacak. Tutarlılık dikkat ettiğimiz bir yönetsel kavramken artık değişkenlik yeni normal. Bu değişim, bilinen iyi uygulama örneklerinin genele etkisini ya da süreklilik ilkesini rafa kaldırıyor. Bu kadar karmaşanın insan beynindeki iz düşümü “anlaşılmaz”.O halde Negatif VUCA, Pozitif VUCA ve BANİ insanı ile olanı biteni anlamaya çalışmaya devam….