Yeni bir ekibe liderlik ederken...

Koçluk çalışmalarında liderlik kariyerlerine eşlik ettiğim arkadaşlarımın önemli sınavlarından birisi de ekip değişimidir. Daha önce liderlik ettiğiniz ekipten farklı bir ekibe liderlik sorumluluğuna getirildiyseniz başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hatırlatmaları yazmak istedim.

1. Ekibiniz, görevini devraldığınız liderin konuşma, dinleme, karar verme alışkanlıklarını edindiğinden önce bunları gözleyin. Gözlemlerinizle dokunuşlar yapmak istediğiniz davranış alanlarını belirleyin. Ekibiniz yeterince konuşuyor mu, ilişkileri nasıl, dinliyor mu vs
2. Ekibinizin size güvenmesini sağlamak en önemli ve ilk hareket adımınız olmalı. Kendinizin de ekibin bir üyesi olduğunu içten gelen bir ifadeyle belirtin ve sizin lider olarak onlardan daha fazla sorumlulukla aranızda bir ayrım olduğunu aktarın. İletişimin hiyerarşisi saygıyı göz ardı etmeden kırıldığında güven başlar. Ekip sizi tanımalı siz de ekibinizi.
3. Birlikte karar almak, zihninizdekini aksiyona dökmeden paylaşmak, vizyonunuzu anlamalarını sağlamak uyumlanma için önemlidir. Bu uyumlanma liderin başlama kararı aldığında onunla birlikte harekete geçen eşgüdümlü bireyler yaratır. Aksi durumda zihninizi kapalı tutarsanız siz önden ekibiniz geriden gelir ve bir süre sonra gelmeyi bırakır.
4. Sonuçları paylaşın. Birlikte aldığınız kararların olumlu ya da olumsuz sonuçlarından birlikte sorumlusunuz. Bu yüzden sonuçların ekibinizle paylaşılması sorumluluğun yayılımını sağlar.
5. Ekibinizin gelişimine destek verin. Bireylerin bilişsel ve moral gelişimleri sinerji için çok önemlidir. Bu yüzden gerekli eğitimlerin ve davranış değişikliklerin sürekli sağlanmasına açık bir vizyon geliştirmek sizi güçlendirir. Çoğu kararı artık ekip kendisi alır hale gelecektir.
6. Motivasyonun içten ve dıştan geleni dengeli olmalıdır. İç motivasyonunuz eksildiğinde dış motivasyon faktörleri devreye girerse iç motivasyonunuzu çoğaltır. Liderlikte önemli bir yakıttır liderin motivasyonu. Direk ekibinize geçer ve sinerjiyi çoğaltır. Bunun için çeşitli aktiviteler, birliği güçlendirecek etkinlikler yapın.

Yaşamına dokunduğunuz her birey, sizin kendi yaşam yolculuğunuzda bir adım ötesi için ışık olacaktır.